Na rubu šestog masovnog izumiranja, dok se međunarodni poredak urušava, i vladaju autokrati i milijarderi, a nepojmljivi tehnološki nadzor doseže nezabilježene razmjere, kada umjetna inteligencija prodire u sve sfere života, s porastom nativizma, nacionalizma i fašizma koji bujaju i šire se, u kontekstu konkurencije među nacionalnim državama, možemo li institucije promišljati kao kanale za emancipaciju?
Sudjeluju Adania Shibli, Kristin Ross, Robert Perišić, Saša Savanović, Srećko Horvat, Marko Pogačar, Zdenka Badovinac, Bojana Piškur, Theo Prodromidis, Ovidiu Ţichindeleanu, Progressive International, Naan-Aligned cooking, i drugi.
Ako se maknemo od trenutnog institucionalnog kolapsa na svim područjima – od demokracije i obrazovanja do vodećih svjetskih međunarodnih organizacija – je li moguće nanovo zamisliti i uspostaviti institucije kao otvorene, demokratske, egalitarne, samoorganizirane, lokalne i transnacionalne?
Dok tehno-feudalisti grade tajna utočišta na skrivenim otocima, ISSA – Island School of Social Autonomy (prev. Otočna škola društvene autonomije), s Muzejom suvremene umjetnosti Zagreb i Museum of the Commons – mrežom muzeja i kulturnih institucija ujedinjenih pod L’Internationale – pokreće Oktobarsku školu na otoku Visu.
Na tom udaljenom otoku postoje tragovi starih Ilira, grčke kolonizacije i osnutka prvog polisa na Jadranu, bio je trgovačko i kulturno sjecište među carstvima – od rimskih vremena preko Mletaka do Austro-Ugarske. Tijekom Drugoga svjetskog rata Vis je bio jedno od ključnih antifašističkih uporišta – istodobno blagoslovljen i proklet zbog svoje strateške pomorske pozicije.
Na križanju glavnih tematskih niti Museum of the commons – Klimatske ili ekološke održivosti; Umještene organizacije ili kako umjetničke institucije mogu postati mjesta uključivosti i raznolikosti; Prošlost u sadašnjosti koja povijest i naslijeđe uzima kao alate za društvenu pravdu – otok će postati studija slučaja za pisce, povjesničare, teoretičare, aktiviste, umjetnike, kustose i istraživače o načinima zamišljanja budućnosti usred i nakon sadašnjih kriza i genocida.
Mogu li institucije, koje sve više gube moć i utjecaj, koje su političke i ekonomske sile zaboravile, ušutkale i ponizile, biti nanovo osmišljene i izgrađene prije nego što ih se potpuno razmontira i izbriše? Trebamo li težiti izgradnji paralelnih, neposlušnih institucija? Što možemo naučiti od povijesnih primjera poput Pariške komune ili recentnog otpora Palestinaca ili studentskih prosvjeda u Srbiji?
Oktobarska škola u ISSA-i ponudit će prostor i vrijeme za zajedničko istraživanje institucija kombinirajući teoretski i praktični rad izgradnjom stvarne škole na Visu. Ponudit će bogat program – u Komiži, na brdu kod škole, na plaži – koji se sastoji od čitanja, predavanja, zajedničkog rada i radionica.
Ove godine središnja predavanja održat će palestinska spisateljica i znanstvenica Adania Shibli, autorica knjiga Sporedan detalj, Svi smo podjednako daleko od ljubavi i Dodir (Minor Detail, We are all equally far from love, Touch) te Kristin Ross, američka književna teoretičarka, profesorica emerita komparativne književnosti na Sveučilištu u New Yorku, autorica mnogih knjiga, među kojima i Komunalni luksuz: politički imaginarij Pariške komune i Oblik komune: transformacija svakodnevnog života. Da bismo mogli dublje pojmiti njihovu misao, obje će autorice voditi radionice u sklopu ISSA programa.
Oktobarska škola nudi sljedeće radionice (10 sudionika po radionici):
1) Oblik komune s Kristin Ross
2) Obrazovanje pod okupacijom s Adanijom Shibli
3) Piratski radio sa Selenom Savić i drugima
4) Suhozid s Igorom Mataićem („Pomalo“)
5) Naan način kuhanja s Kevinom Kenjarom
Zbog ograničenih kapaciteta radionica, sudionici će biti odabrani po redoslijedu prijava. Prijavite se do 15. srpnja s kratkim pismom koje uključuje osnovne podatke o vama, odabir jedne ili više radionica te rečenicu o tome zašto želite sudjelovati. Troškove puta i smještaja sudionici pokrivaju sami.
Ako se želite prijaviti, pošaljite e-pismo, predmet “prijava na radionicu NAZIV” na: octoberschoolapplications@gmail.com. Primljeni polaznici bit će obaviješteni o sudjelovanju u odabranim radionicama do 20. srpnja.
Svi ostali programi bit će otvoreni za javnost i besplatni. Prijava nije potrebna. No, ako želite sudjelovati i u radnim akcijama ISSA-e, molimo vas da iz logističkih razloga potvrdite sudjelovanje do 25. srpnja.
Museum of the Commons je četverogodišnji program (2023. – 2026.) kojeg provodi konfederacija L'Internationale. Financiran je sredstvima Europske unije u programu Kreativna Europa (ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava 101100021).
Museum of the Commons, MSU Zagreb & ISSA
OKTOBARSKA ŠKOLA
Nadilaženje kolapsa: Nove vizije institucija
21. – 25. 10. 2025., otok Vis