Obilježavamo dvije obljetnice: 70 godina postojanja Muzeja suvremene umjetnosti i stotu godišnjicu rođenja četiriju iznimnih umjetnika: Julija Knifera, Ivana Picelja, Aleksandra Srneca i Josipa Vanište. U ciklusu izložbi "70 / 100" prisjetiti ćemo se važnosti velike četvorice koji su značajno obilježili djelovanje Muzeja od samog osnutka 1954. godine. Tokom 2024. održat će se i okrugli stolovi, projekcije filmova koji prate rad MSU i druga događanja posvećena ovim godišnjicama.
Deset godina od osnivanja, L’Internationale Online pokreće novu istraživačku i izdavačku platformu internationaleonline.org. Platforma uključuje preko 200 duljih članaka, komentara i umjetničkih doprinosa aktualnim kulturnim i političkim debatama čiji su autori neki od vodećih svjetskih teoretičara i praktičara, dostupnih u čitalačkom PDF formatu. Više od četrdeset publikacija koje je proizvela konfederacija dostupne su za besplatno preuzimanje.
PROČITAJ VIŠE
Günter Brus, umjetnik, pjesnik, intelektualac koji će ostati zapamćen ne samo kao jedan od važnih predstavnika bečkih akcionista, nego i kao jedan od velikana koji su svojim radikalnim nastupima ispisivali nova poglavlja povijesti umjetnosti druge polovine 20. stoljeća, napustio nas je 10. veljače 2024.
PROČITAJ VIŠE
Na prijedlog Upravnog vijeća MSU, gradonačelnik Tomislav Tomašević imenovao je Vesnu Meštrić za novu ravnateljicu MSU, s danom 1. 3. 2024. na četiri godine. Prijedlog Upravnog vijeća donesen je jednoglasno, a u njemu Upravno vijeće navodi da je kustosica Vesna Meštrić kroz dugogodišnji rad u Muzeju ostvarila suradnju s brojnim umjetnicima, kustosima i autorima iz različitih društvenih i umjetničkih područja kao i sa srodnim institucijama iz Hrvatske i inozemstva te je realizirala brojne domaće i međunarodne izložbene projekte.
PROČITAJ VIŠE
MSU Zagreb poziva zainteresirane za suvremenu umjetnost, program Muzeja i njegovo djelovanje u (Novom) Zagrebu da se priključe Prijateljima MSU-a. Riječ je o cjelogodišnjem programu koji okuplja osobe životne dobi od 30 do 60 godina koje su voljni promišljati ulogu muzeja u zajednici, iznijeti svoje konstruktivne primjedbe, želje i prijedloge kao i uključiti se u njihovu provedbu. Proučavamo muzejske zbirke i uključujemo se u brojne aktivnosti, otvaramo prostor za kritiku, promjenu i vlastitu aktivnost, ali družimo i povezujemo. Glavni je ovogodišnji zadatak Prijatelja MSU-a biti OKIDAČ.
PROČITAJ VIŠE
Otvoreni su upisi za drugo polugodište MSU-ovog dramsko-muzejskog programa draMSU za djecu i mlade.
PROČITAJ VIŠE
Ovo je za MSU bila važna godina. Predstavili smo novi postav muzeja „Zbirka kao glagol“, koji sadrži tri stalne izložbe: „Tužne pjesme rata“, „Drugarstvo“ i „Budućnosti“, a uključuje i ciklus prolaznih izložbi „Okidači“ u kojem gostujući umjetnici u aktualnom umjetničkom i društvenom kontekstu reinterpretiraju radove iz fundusa našeg muzeja. Tu je i članstvo u L'Internationale, savezu petnaestak vodećih europskih muzeja suvremene umjetnosti, koji uz potporu fonda Kreativna Europa razvijaju zajednički projekt "Museum of the Commons".
Predstavili smo izložbu Sanja Iveković: Works of Heart (1970. – 2023.) – prvu sveobuhvatnu zagrebačku retrospektivu ovu umjetnice, aktivistice, feministice, čije su retrospektive prije Zagreba postavljene i u New Yorku i Beču.
Projekt „Vidljive“ najznačajnija je ovogodišnja suradnja s hrvatskim muzejima. MSU je nositelj projekta, koji je realiziran u suradnji s Muzejem moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Umjetničkom galerijom u Dubrovniku, Galerijom umjetnina u Splitu i Muzejem likovnih umjetnosti u Osijeku.
PROČITAJ VIŠE
Proglašene su dobitnice nagrada natječaja Nadreade za mlade umjetnike/ce „Ivan Kožarić“, namijenjene umjetnicima/ama do 35 godina, koji je proveo Muzej suvremene umjetnosti uz potporu Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.
PROČITAJ VIŠE
Odlaskom Ivana Faktora izgubili smo predanog filmskog eksperimentatora, konceptualnog umjetnika koji je svojim akcijama i performasima, uvijek praćenim videom i filmom, stvarao začudne instalacije u dosljedno minimalističkoj maniri. Bio je multimedijalni umjetnik u punom smislu te riječi: film, fotografija, video i pokret. Ubraja se među najznačajnije hrvatske umjetnike u polju eksperimentalnog filma.
PROČITAJ VIŠE
Antun Maračić više nije s nama. Nije se lako oprostiti od tako velikog čovjeka, jer on nije bio samo jedan od naših najistaknutijih umjetnika, nego podjednako sjajan kustos i likovni kritičar, koji se svojim tekstovima ustrajno i strastveno zalagao za prisutnost suvremene umjetnosti u medijskom prostoru.
Djela mu se nalaze u zbirci MSU-a, Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti, Povijesnom muzeju Zagreb, grafičkoj zbirci Nacionalne i sveučilišne knjižnice, u kolekcijama Filip Trade i Thyssen-Bornemisza Art Contemporary. Kao mulitmedijalni umjetnik priredio je više od 30 samostalnih, sudjelovao na stotinjak skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu, a izveo je niz vlastitih akcija i performansa.
PROČITAJ VIŠE