Tokom trajanja ovogodišnje Ambijente na Zagrebačkom velesajmu (17. – 20. listopada) ulaznica za izložbu Picelj i prijatelji vrijedi i za ulaz na Ambijentu i obrnuto – ulaznica za Ambijentu vrijedi i za posjet izložbi Picelj i prijatelji.* U suradnji MSU i Ambijente 18. listopada u 17 sati u Paviljonu 8 Zagrebačkog velesajma održava se i panel o hrvatskom produkt dizajnu i dokumentarnom serijalu Moderna vremena: oblikovanje u Hrvatskoj, koji je predstavio rad hrvatskih dizajnera, umjetnika, arhitekata poput Vjenceslava Richtera i Bernarda Bernardija i drugih. Tokom trajanja sajma, ovaj serijal emitirat će se i u MSU, u sklopu dizajnerskog showrooma tvrtke Meblo, kojim se sajam predstavlja u muzeju.
PROČITAJ VIŠE
MSU već godinu dana dva puta mjesečno srijedom organizira prijepodnevne susrete za osobe 60+, tijekom kojih se u ugodnim druženjima i razgovorima posjećuju izložbe u Muzeju suvremene umjetnosti, sudjeluje u vodstva, radionice te posjete drugim zagrebačkim lokacijama i kulturnim ustanovama. Sudjelovanje u programu je besplatno.
PROČITAJ VIŠE
Jedina zemlja dokumentarni je film iz 2024. koji su režirali Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor u svom redateljskom debiju. Film je čin otpora na putu do pravde tijekom tekućeg izraelsko-palestinskog sukoba. Film je odabran za sekciju Panorama na 74. Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu, gdje je imao svjetsku premijeru 16. veljače 2024. godine, osvojivši nagradu publike Panorama za najbolji dokumentarni film i nagradu Berlinale za dokumentarni film.
PROČITAJ VIŠE
Pridružite nam se u subotu, 12. listopada, na šetnji Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra koju vodi Vanja Radovanović u sklopu Škole promjene.
Šetnja Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra sudionike će upoznati sa sadašnjošću i prošlošću prostora koji se nalazi između današnje lokacije Muzeja suvremene umjetnosti i rijeke Save.
PROČITAJ VIŠE
U sklopu suradnje s Muzejom suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu, Muzej punk kulture iz Ljubljane donosi poseban kulturni događaj posvećen slovenskoj punk sceni 1980-ih, jednoj od najvažnijih u bivšoj Jugoslaviji. Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku da se proživi atmosfera jedne od najburnijih i najkreativnijih glazbenih era, koja je oblikovala ne samo slovensku, već i jugoslavensku i europsku rock'n'roll povijest.
PROČITAJ VIŠE
Pavel Gulin Zrnić ponavlja šetnju istočnim dijelom Novog Zagreba, predjelom grada Zagreba u kojem Muzej suvremene umjetnosti djeluje.
PROČITAJ VIŠE
Drugi, jesenji dio Eurijale završit će scenskim događajem Informans Eurokazu izuzetno bliskog Dragana Živadinova koji je svojim kozmokinetičkim predstavama oduševljavao zagrebačku publiku u herojsko doba Eurokaza. Pamtimo njegove predstave u željezničkim vagonima, fascinantne scenografije s gledateljima čije glave vire iz rupa na podestima dok oko njih plešu balerine u astronautskim odijelima, pamtit ćemo i putovanje Eurokazove publike do Vitanja gdje je Živadinov osnovao Kulturno središte europske svemirske tehnologije (KSEVT) kao i mnoge druge njegove spektakularne scenske fantazme. Od prvog Eurokaza 1987. i nastupa njegove grupe Kozmokinetično gledališče Rdeči pilot pa sve do posljednjeg festivalskog izdanja 2013. i izleta u Vitanje, Živadinov je obilježio festivalski program kao jedan od najvažnijih i najoriginalnijih umjetnika ovih prostora.
PROČITAJ VIŠE
U četvrtak, 3. listopada u 18 sati prof. dr.sc. Zvonko Maković, kustos izložbe, održat će predavanje Ivan Picelj - formativne godine i EXAT 51.
PROČITAJ VIŠE
Jazz orkestar HRT-a
Edo Maajka
Miron Hauser, dirigent
Srijeda, 2. listopada 2024. u 20 sati
Dvorana Gorgona
Edo Maajka – reper, tekstopisac, producent, kreativac, oštri kritičar i komentator društveno-političkih zbivanja, glazbenik je koji iza sebe ima više od dva desetljeća karijere, sedam studijskih albuma, više od 150 pjesama, i vjerojatno sve glazbene nagrade ovih prostora.
PROČITAJ VIŠE
U srijedu, 2. 10. u 17 sati šesti čitalački i razgovorni kružok Čitanje Palestine, dekolonijalnog i transnacionalnih solidarnosti u organizaciji Inicijative za slobodnu Palestinu gostuje u Školi propagande.
Čitamo i diskutiramo odabrane dijelove knjige The Hundred Years' War on Palestine palestinsko-američkog povjesničara Rashida Khalidija te The Palestine Laboratory: How Israel Exports the Technology of Occupation Around the World novinara Antonyja Loewensteina. Tekstovi su u originalu na engleskom jeziku, ali oba smo teksta preveli na hrvatski jezik.
PROČITAJ VIŠE