Aktualne izložbe

 

13. Međunarodni festival Organa Vida: Creeps and Butterflies

26.09.2024. - 03.11.2024. / MSU, 1. i 2. kat povremenih izložbi

 

Trinaesto izdanje bijenalnog Međunarodnog festivala Organ Vida koji okuplja suvremene umjetni⁞ke koji rade u mediju fotografije i/ili u njezinom proširenom obliku otvoren je 26. rujna u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb s četiri izložbe, među kojima je i centralna izložba finalista koji su svojim radovima odgovorili na temu festivala Creeps and Butterflies zadanu od kustos⁞a festivala Barbare Gregov, Lovre Japundžića i Lee Vene. 

  PROČITAJ VIŠE

Picelj i prijatelji

19.09.2024. - 17.11.2024. / MSU, 3. kat

 

HDLU i MSU Zagreb predstavljaju retrospektivnu izložbu Picelj i prijatelji povodom 100-godišnjice rođenja Ivana Picelja (1924. - 2011.)

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Muzej suvremene umjetnosti Zagreb pozivaju vas na otvorenje retrospektivne izložbe Picelj i prijatelji jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, Ivana Picelja, koje će se održati u četvrtak, 19. rujna u 19:30 sati u MSU Zagreb. Prva sveobuhvatna retrospektiva Piceljevog stvaralaštva nakon smrti organizira se povodom stogodišnjice njegovog rođenja (1924. - 2011.), a autor izložbe je prof.dr.sc. Zvonko Maković. Retrospektiva ostaje otvorena do 17. studenog, a tijekom njenog trajanja bit će organiziran bogat i raznovrstan popratni filmski, edukativni i diskurzivni program te brojna stručna vodstva.

 

  PROČITAJ VIŠE

Marko Tadić: Kuhinja / The Kitchen

12.09.2024. - 10.11.2024. / MSU, 2. kat

 

Izložba u sklopu ciklusa „Atelijer Kožarić – Laboratorij za oživljavanje“ i ciklusa „Okidači“

Izložba Marka Tadića kao dio programa Atelijera Kožarić „Laboratorij za oživljavanje“ ujedno ulazi u ciklus „Okidači“, u kojem umjetnici, aktivisti, zajednice ili udruge, svatko na svoj način, interpretiraju muzejske zbirke.  

Poveznice između Marka Tadića i Ivana Kožarića su dubinske. Vlastiti rad Marko Tadić, slično kao i Ivan Kožarić, percipira kao veliku apstraktnu arhivu koja o sebi ponajviše govori kroz cjelinu. Uz to, kod Ivana Kožarića ističe i druge komponente koje su mu kao umjetniku mnogo značile, a to je preklapanje životnog i izlagačkog prostora, kao i tretiranje cijeloga spektra materijalnih objekata kao umjetničkog alata. Ipak, ono što ih kao umjetnike najviše povezuje jest neprekidni poriv za istraživanjem svijeta oko sebe kroz igru.

  PROČITAJ VIŠE

Jonas Staal: PROPAGANDNA STANICA

05.09.2024. - 20.10.2024. / MSU, Black Box

 

Propaganda se često predstavlja kao relikt totalitarne prošlosti. Danas se taj termin koristi samo u kontekstu totalitarnih diktatura poput onih Vladimira Putina ili Kim Jong-Una. Međutim, kao što pokazuje projekt Propagandna stanica, demokracija se nije oslobodila propagande.

 

  PROČITAJ VIŠE

Marko Tadić: Heliopolis

17.05.2024. - 20.10.2024. / Parco Arte Vivente, Torino

 

U petak, 17. svibnja, u Parco Arte Vivente (PAV) u Torinu otvara se izložba Marka Tadića „Heliopolis“, prema kustoskoj koncepciji Marca Scotinija. Izložba „Heliopolis“ je posebno osmišljena za PAV i uspostavlja dijalog između radova Marka Tadića i Vjenceslava Richtera, koji su nastali kao rezultat višegodišnjeg umjetničkog istraživanja. Ovim izložbenim projektom, Marko Tadić ponovno iščitava povijest jugoslavenskog socijalističkog modernizma, uspoređujući je s praksama velikih autora koji su djelovali krajem 1950-ih u Hrvatskoj, koristeći metodologiju koja nastoji „natjerati Povijest da započne onime što je Povijest odbacila“ – riječima Waltera Benjamina, koji citira Goncourta.

  PROČITAJ VIŠE

Izložba Budućnosti / Futures

04.04.2023. - 31.12.2024. / MSU, 2. kat

 

Dva glavna pogleda na budućnost nerijetko se isključuju: prvi se temelji na progresivnom napretku i rastu, dok drugi taj napredak i rast vidi kao prijetnju planetu i svim živim bićima. Već i iz tih različitih pogleda zaključujemo kako budućnost pred nama nije jedna, nego je mogućih budućnosti – više, pa i ne govorimo o „budućnosti“, nego o – „budućnostima“. 

  PROČITAJ VIŠE

Drugarstvo / Zbirka kao glagol

07.07.2022. - 31.12.2024. / MSU, 1. kat

 

Izložba Drugarstvo druga je u nizu zajedničkog naziva Zbirka kao glagol, što ih timski radimo da bismo redefinirali poimanje muzeja i društveni kontekst u kojem se nalazi. Nakon Tužnih pjesama rata o ratu i nasilju, Drugarstvo otvara teme solidarnosti i suosjećanja, uloge umjetnosti i muzeja u poboljšanju svijeta. Riječ drugarstvo istog je korijena kao i društvo, a drugove povezuju i naklonost, suradnja, povezanost idejom ili poslom.

Zato Drugarstvo predstavlja djela iz zbirki MSU-a umjetničkih kolektiva, kao i radove umjetnica i umjetnika realiziranih u suradnji s raznim zajednicama. U rasponu od danas kanoniziranih neoavangardi do recentnih participativnih istraživanja, na izložbi 24 pojedinaca i kolektiva pokazuju kakvim se sve inovativnim načinima može pridonijeti promjeni, pa i boljitku, kako individua tako i zajednice.

  PROČITAJ VIŠE

Tužne pjesme rata / Zbirka kao glagol

05.04.2022. - 31.12.2024. / MSU, 1. kat

 

Prvi ciklus predstavljanja djela iz zbirke Muzeja koncipiran je kao odgovor na trenutnu situaciju, želja je za iskazivanjem solidarnosti i empatije sa zemljom koja proživljava ono što je ove prostore obilježilo ratnih devedesetih. Izložba je naziv dobila prema zvučnom radu litavskog umjetnika Deimantasa Narkevičiusa, koji je nastao 2014. u vrijeme prvih protesta, nemira i stradanja upravo u Ukrajini, na kijevskom Trgu nezavisnosti.

  PROČITAJ VIŠE