Ciklus izložbi Zbirka kao glagol predstavlja novi postav u trajanju Muzeja suvremene umjetnosti kojeg timski radimo kako bismo redefinirali poimanje muzeja i društveni kontekst u kojem se nalazi. Izložbe nisu dovršen projekt, nego je riječ o procesu i brzoj reakciji na zbivanja koja nas okružuju. Naziv ciklusa nadahnut je pjesmom slovenskog pjesnika Borisa A. Novaka „Sloboda je glagol“.
PROČITAJ VIŠE
Izložba se produžuje do 1. 5.
Multimedijski umjetnik Davor Mezak izložbom Potresna stvarnost predstavlja aktualnu postpotresnu stvarnost urbanih i ruralnih dijelova Banovine.
PROČITAJ VIŠE
Izložba se otvara prvim obraćanjem Maskerona 11. 2. 2022. s početkom u 19 sati.
Drugo obraćanje na programu je 17. 2. 2022. s početkom u 19 sati.
Izložba se zatvara trećim obraćanjem koje je na programu 24. 2. 2022. s početkom u 19 sati.
PROČITAJ VIŠE
Da li čovjek uopće više može biti slobodno, samostalno i neovisno biće? Koliko nas određuje naša interakcija s tehnologijom? Moramo li se pokoriti stroju kao što smo se pokoravali drugim velikim silama u prošlosti? Izbrisati se i pretvoriti u objekte, Ili možemo još uvijek pregovarati o zajedničkoj budućnosti?
PROČITAJ VIŠE
Izložba je produžena do 27. veljače.
Izložba Povratak učenika i profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna povodom 139. rođendana Škole i kao dio programa ususret 140. rođendanu Škole otvara se u četvrtak, 20. siječnja u 18 sati.
PROČITAJ VIŠE
Austrijski umjetnik Marko Zink u višegodišnjem istraživačkom projektu naslovljenom M 48° 15′ 24.13″ N, 14° 30′ 6.31″ E (zemljopisne koordinate Mauthausena) istražuje trivijalizaciju nacističke povijesti, komemorativnu kulturu odnosno prakse brisanja kolektivnog sjećanja posredstvom proširene fotografije. Riječ je o projektu koji je izvorno realiziran u travnju 2019. za memorijalni Centar u Mauthausenu gdje je umjetnik izložio fotografske cikluse čiji je cilj bio učiniti vidljivim dvojni nestanak: istrebljenje ljudi i iskorjenjivanje sjećanja. Ti se fotografski ciklusi premijerno pokazuju u MSU Galeriji. Izložba se otvara 11. 1. u 18 sati. Odmah po otvorenju izložbe održat će se i razgovor o iskustvima komemorativnih praksi u kojemu će sudjelovati ravnateljica Memorijalnog centra Mauthausen Barbara Glück, povjesničar Ivo Goldstein, voditeljica Dokumente – centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič, ravnatelj Javne ustanove Spomen područja jasenovac Ivo Pejaković, umjetnik Marko Zink uz moderatoricu kustosicu Muzeja Leilu Topić.
PROČITAJ VIŠE
Političko-ideološka podjela Europe nakon Drugog svjetskog rata uzrokovala je nadmetanje kulturnih politika između dvaju „željeznom zavjesom“ odvojena bloka. U zemljama Istočnog bloka socijalistički realizam je bio jedini prihvatljiv oblik stvaralaštva te se nastojao suzbiti svaki pokušaj otklona od dominantnog smjera.
PROČITAJ VIŠE
U sklopu fotografske radionice AUTOPORTRET: INTIMNO U JAVNOM u studenom nastao je niz autoportreta polaznika i polaznica pod voditeljstvom Glorije Lizde.
PROČITAJ VIŠE
»Šuma To Go« samostalna je multimedijska izložba umjetnika Demirela Pašalića i Azre Svedružić koja predstavlja sljedeću fazu projekta SLUŠAJ ŠUME! kojeg autori od 2019. razvijaju u koprodukciji s Ganz novom kulturom promjene (https://www.slusajsume.com/). Dokumentarno eksperimentalnog pristupa, izložba nastaje terenskim istraživanjem, koristeći metodu prakse-kao-istraživanja, te se nominalno i suštinski formulira u 'šumu-za-ponijeti' referirajući se kako na instant-kulturu, tako i konkretno na deforestaciju šuma i degradaciju prirodnih staništa u našem lokalnom okruženju.
Muzej suvremene umjetnosti u suradnji s Goethe-Institutom Kroatien organizira izložbu Joseph Beuys: Tko ne želi misliti, leti van! kojom se priključuje obilježavanju 100. godišnjice rođenja Josepha Beuysa i programu #Beuys100.
PROČITAJ VIŠE