Može li teorija o tamnoj tvari rođena na rubovima društva destabilizirati znanstvene narative i otvoriti prostor utopije? Može li DJ set i improvizirana kozmička filozofija jednog radnika ponuditi nove oblike zajedništva i maštanja?
U sklopu ovogodišnjeg Subversive Festivala, čija je tema Doba sukoba, Muzej suvremene umjetnosti predstavlja izložbu međunarodno priznatog albanskog umjetnika Drianta Zenelija, čiji se rad nalazi na raskrižju znanosti, pripovijedanja bajki i otpora. Izložba je realizirana u okviru višegodišnje suradnje Muzeja suvremene umjetnosti i Subversive Festivala, a kustoski je potpisuju Leila Topić (MSU) i Dina Pokrajac, umjetnička ravnateljica Subversive Festivala.
PROČITAJ VIŠE
Muzej suvremene umjetnosti najavljuje izložbu Umjetnost otpora u sklopu istoimenog međunarodnog projekta The Arts of Resistance (TAoR) koja će biti otvorena od 8. svibnja do 21. lipnja 2025. Izložba predstavlja rezultate višemjesečnog istraživanja i su-kreativnog procesa koji propituje poveznice između povijesnih, kulturnih, društvenih, političkih i fizičkih ekologija otpora fašizmu. Projekt The Arts of Resistance, kojeg su pokrenuli umjetnici Ruth Anderwald + Leonhard Grond iz udruge HASENHERZ, okuplja mlade umjetnike, istraživače i stručnjake kako bi kroz su-kreativni pristup istražili povijesne kontekste otpora te ih reinterpretirali kroz suvremenu umjetnost. Temeljeći se na tekstu Umberta Eca We Are European (2019), projekt razmatra Europu kao eksperiment mira, identiteta i otpora fašizmu u prošlosti i danas.
PROČITAJ VIŠE
Motovunski likovni susreti, organizirani kao međunarodni susreti vizualnih umjetnika, višegodišnja su tematska manifestacija koja se između 1972. i 1984. godine održavala u Motovunu, u Istri. U tom je razdoblju realizirano 11 likovnih susreta umjetnika različitih poetika, generacija i provenijencija. Susrete su suorganizirali Galleria del Cavallino iz Venecije i Etnografski muzej iz Pazina te Galerija suvremene umjetnosti (danas MSU) iz Zagreba, koja se projektu priključuje 1976. godine.
PROČITAJ VIŠE
* Izložba je produžena do 29. 4. 2025. *
Izložba Sunce je spaljeno / Arhiv cetinjskih bijenala pogled je na naslijeđe manifestacije koja se održavala između 1991. i 2004. godine na Cetinju, u Crnoj Gori.
Međunarodna manifestacija, koja je tijekom četrnaest godina djelovanja okupila oko 700 umjetnika, kustosa i kulturnih radnika, nakon posljednjeg izdanja 2004. ostala je neobrađena, bez sustavne povijesti djelovanja. Premda je često prizivano obnavljanje, Bijenale se postupno brisalo iz društvenog pamćenja i ostajalo nedostupno novim generacijama umjetnika.
PROČITAJ VIŠE
Muzej suvremene umjetnosti predstavlja samostalnu izložbu Jana St. Wernera, istraživača i umjetnika zvuka, te kompozitora eksperimentalne elektronske glazbe, pod nazivom „Vibracepcija: istrage valnog prostora“. Izložba transformira prostor Muzeja u zvučni ambijent, koristeći zvuk kao alat za aktivaciju prostora i arhitekture. Precizno usmjereni zvučni valovi oblikuju prostor stvarajući dinamične zvučne krajolike koji se mijenjaju ovisno o kretanju posjetitelja. U unutarnjim dijelovima Muzeja postavljeni su paneli koji usmjeravanjem zvučnih valova stvaraju nepredvidive rezonance i promjene u percepciji arhitekture zgrade, nadovezujući se na interaktivne zvučne panele autora Dvorišta uzbudljivosti postavljene na plato MSU-a u rujnu 2024.
PROČITAJ VIŠE
U zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti u mjesecu žena otvaramo treći izložbeni segment ciklusa pod naslovom „U trenutku kada nam veliki rat kuca na vrata potrebno je POLITIČKI MISLITI OVAJ SVIJET“.
Urgentnost naslova potpuno je opipljiva u aktualnoj svakodnevnici koju živimo u svijetu čije se društvene, ekonomske i političke postavke ubrzano mijenjaju prema sve većoj isključivosti i nesigurnosti. Postavljanjem ove izložbe donosimo pregled univerzalne potrebe za pravednijim i demokratičnijim društvom čiji impulsi su se ogledali u umjetničkim radovima i akcijama proteklih desetljeća, ali koja se itekako osjeća u današnjem vremenu.
PROČITAJ VIŠE
Ulazak u nekadašnji atelijer Jagode Kaloper potaknuo je Ninu Kurtelu na mnogostruko povezane i ulančane aktivnosti. Jedan od pristupa simbolički naslijeđenoj „ženskoj sobi“ i njezin je projekt naslovljen Jagoda: Prostori nevidljivog, a koji se predstavlja u MSU, u sklopu ciklusa „Okidači“.
PROČITAJ VIŠE
Izložba Miris svježe nacijepanih drva govori o ljudskoj prisutnosti u vrlo konkretnim krajolicima, šumama, otocima, visoravnima i dolinama Balkana i mediteranske regije - Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, i Italije. Iako na prvi pogled izgledaju kao idilična priroda, to su zapravo „živi arhivi“ čiji su „dokumenti“ stabla obilježena za sječu, umjetna jezera, predmeti ostali od izbjeglica ili pak sjećanja ljudi koji tu žive, njihova tradicija, znanja i iskustva.
Prirodu doživljavamo uglavnom svojom prisutnošću i svojim aktivnostima: priroda je drvo za sječu, voda za hidroelektrane, vjetar za vjetrene turbine, životinje za lov, biljke i plodovi za hranu ili trase naših prometnih putova.
ATD dijalozi: fotoarhiv feat. muzej fotografije izložba je iz ciklusa Okidača kojim MSU poziva umjetnike, kustose i kustoske kolektive da se kritički osvrnu odnosno reagiraju na muzejski fundus, a nastala je prema autorskoj koncepciji Draženke Jalšić Ernečić. Izložba je organizirana kao dio programa Dani fotografije Arhiva Tošo Dabac i na konceptualnoj razini preispituje paradigmu fotografske baštine, fotografskih ateljea i ostavština te problematizira temeljno pitanje gdje prestaje i gdje počinje naša briga o fotografskim ostavštinama.
PROČITAJ VIŠE
U utorak, 10. prosinca 2024. u 19 sati, na prvom katu Zbirke kao glagol u MSU-u, Prijatelji MSU-a predstavljaju svoj OKIDAČ – intervenciju od jedne riječi: POŠTUJ.
PROČITAJ VIŠE