Manifestacija Muzeji izvan muzeja: MSU 10

 

Manifestacija Muzeji izvan muzeja: MSU 10

10.05.2019 - 17.05.2019 / Trg bana Josipa Jelačića

Muzej suvremene umjetnosti i ove godine sudjeluje u manifestaciji Muzeji izvan muzeja, u organizaciji Hrvatskog prirodoslovnog muzeja i Turističke zajednice Grada Zagreba. 

Projekt je zamišljen kao svojevrstan iskorak i izlazak muzeja izvan muzejskih prostora, kako bi u znatnoj mjeri približio bogatu kulturnu baštinu posjetiteljima među kojima je sve više turista, a istovremeno poboljšao interakciju muzeja i posjetitelja putem novog medija i otvorenog, javnog prostora. U povodu obilježavanja ovogodišnje jubilarne 10. obljetnice preseljenja u novu zgradu u Novom Zagrebu, publika će u izložbenom prostoru MSU-a tako moći saznati više o arhitekturi zgrade Muzeja nastale prema projektu Igora Franića. U okviru programa organiziramo još četiri tematske radionice o arhitekturi MSU-a za djecu i mlade.

 

MSU 10

Do preseljenja u novu zgradu Muzej je djelovao na Gornjem gradu u prostoru palače Kulmer na Katarinskom trgu 2 i u Habdelićevoj ulici 2, dok su zbirke bile pohranjene na nekoliko mjesta u gradu. U prosincu 2009. otvorena je u Novom Zagrebu nova zgrada, prema projektu Igora Franića. S oko 15.000 četvornih metara, MSU je postao najveći muzejski objekt u Hrvatskoj i jedan je od rijetkih namjenski sagrađenih muzeja u Zagrebu. Svoje zbirke i radove suvremenih umjetnika Muzej prezentira u stalnom postavu, a u prostoru za povremene izložbe predstavljamo izložbe najznačajnijih autora i pojava na hrvatskoj i međunarodnoj suvremenoj sceni. Posebnost zgrade MSU-a je i 90 metara dugačak LED ekran na kojem projiciramo umjetničke video radove.

Nakon gotovo deset godina u novoj zgradi, MSU je postao jedan od simbola Novog Zagreba, živo i prepoznatljivo mjesto stvaranja i interakcije, okupljanja i druženja svih generacija u kojem se svakodnevno odvijaju različiti programi, od kazališnih i plesnih performansa, filmskih projekcija, susreta s umjetnicima, kritičarima i kustosima preko dječjih rođendaonica, stručnih vodstava, koncerata do edukativnih i kreativnih radionica za djecu, roditelje, srednjoškolce, studente, osobe s invaliditetom, umirovljenike...

Franićev suzdržan arhitektonski izričaj pružio je tako idealan okvir za djelatnost Muzeja u duhu vremena, a zbog otvorenosti i nedogmatičnog pristupa dao je dovoljno slobode za prihvaćanje novih muzeoloških imperativa.

 

Muzeji izvan muzeja – MSU 10: program

 

Radionica: Izvan MSU-a

MIM paviljon

srijeda, 15. 5. 2019. od 13.30 do 14.30 sati

Petak, 17. 5. 2019. od 13.30 do 14.30 sati

U povodu 10. obljetnice preseljenja u novu zgradu pozivamo vas da nam se pridružite u izradi velikih kolaža zgrade Muzeja suvremene umjetnosti! Odaberite najzanimljiviju perspektivu i pokažite nam kako vi vidite i doživljavate MSU.

Radionica je predviđena za 18 - 24 osobe, a namijenjena je svim uzrastima. Mlađe od 7 godina molimo da se prijave u pratnji.

Voditeljica: Dunja Martić Štefan, kustosica i voditeljica Odjela za pedagošku djelatnost MSU-a

Zbog ograničenog broja sudionika, prijave za radionicu su obavezne. Molimo da prijave šaljete na e-mail: edukacija@msu.hr sa sljedećim informacijama: ime, prezime i dob djeteta te kontakt broj.

 

Radionica: Arhitektura MSU-a

MIM paviljon, Trg bana Josipa Jelačića

Subota, 11. 5. 2019. od 15.00 do16.00 sati

Ponedjeljak, 13. 5. 2019. od 13.30 do 14.30

„U muzeju je događaj važniji od forme prostora. Moja zamisao je da muzej bude žarište, živi punkt kulturnog života, da privlači ljude, a ne da fascinira ljude svojom pojavnošću. Važnija je prostorna aktivnost, nego fascinacija prostorom. Pomak koji se može očitati jest i programski. U pojedinim sadržajima dogodio se odmak od klasičnih muzejskih zahtjeva, a to se prije svega odnosi na multifunkcionalnu dvoranu, AV studio, i fasadne mogućnosti prezentacije. Ponovno se vraćamo na lokaciju: u novom dijelu grada to je potrebno i opravdano, a takav iskorak omogućuje formiranje mjesta u kojem umjetnost i nastaje. I zato prostor ima formu radionice prije nego nekog uzvišenog hrama.“ - Igor Franić

Danas, deset godina kasnije od otvorenja Muzej suvremene umjetnosti Zagreb u prosincu 2009. do danas, MSU je postao jedan od simbola Novog Zagreba, a i prostori u blizini MSU-a također se svakodnevno mijenjaju. Stoga vas pozivamo da formu i ideju MSU-a kao mjesta radionice nastavite kroz program u sklopu kojeg ćemo sudionike upoznati s poviješću Muzeja, a uz pomoć zapisanog razgovora s arhitektom Igorom Franićem saznati i o prostorima unutar i izvan zgrade, nakon čega ćemo svi skupa prionuti na izradu makete Muzeja. Radujemo se vašim idejama i kreativnom radu.

Voditeljica: Ivana Gorički, muzejska pedagoginja MSU-a

Zbog ograničenog broja sudionika, prijave za radionicu su obavezne. Molimo da prijave šaljete na e-mail: edukacija@msu.hr sa sljedećim informacijama: ime, prezime i dob djeteta te kontakt broj.

 

Predavanje: Što se vidi iz ostavštine Radovana Ivšića (Družina mladih, Hrvatski glazbeni zavod, Muzej suvremene umjetnosti)

Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5

Subota, 11. 5. 2019. od 19.00 do 20.00 sati

Seadeta Midžić, muzikologinja

mr. sc. Snježana Pintarić, ravnateljica MSU-a

Nada Bezić, muzikologinja i knjižničarka