Program draMSU se bazira na inovativnom spajanju dramskog stvaralaštva i suvremene umjetnosti. Muzejska građa postaje temelj za razvijanje dramske fikcije, a muzej svojevrsna scena na kojoj se uprizoruju sadržaji i interpretacije nastali radioničkim procesom. Ovim program MSU i Akteraj u cjelogodišnjem programu za djecu i mlade, oslanjajući se na izložbeni program i zbirku Muzeja suvremene umjetnosti, nastoje razvijati razumijevanje suvremene umjetnosti, ali i poticati zapažanje i promišljanje okruženja u kojem živimo, čemu su umjetnički radovi iz zbirke Muzeja poticaj. Ove školske godine program će biti posebno obogaćen gostovanjima likovnih umjetnika i likovno-stvaralačkim radom.
Jesenski upisni rok je otvoren od 2. rujna do 23. rujna ili do popunjenosti grupa.
U rujnu u MSU kinu prikazuje se Šalša, nova domaća komedija redatelja Dražena Žarkovića koja donosi priču punu neočekivanih obrata, šarolikih likova i komičnih situacija. Prikazuje se nova crnogorsko-hrvatska hit-komedija Živi i zdravi redatelja Ivana Marinovića s Tihanom Lazović i Goranom Bogdanom u naslovnim ulogama. Novi naslov je i talijanska inspirativna humoristična drama Uvijek postoji sutra, redateljski prvijenac popularne talijanske glumice Paole Cortellesi, koja je pokorila talijanske kino dvorane i postala najgledaniji film u Italiji u posljednjih 27 godina.
Propaganda se često predstavlja kao relikt totalitarne prošlosti. Danas se taj termin koristi samo u kontekstu totalitarnih diktatura poput onih Vladimira Putina ili Kim Jong-Una. Međutim, kao što pokazuje projekt Propagandna stanica, demokracija se nije oslobodila propagande.
*preuzeta i posvojena izjava
U nedjelju, 8. rujna s početkom u 11.30 sati kustosica izložbe Radmila Iva Janković provest će zainteresirane izložbom "Goran Trbuljak: Da sam umjetnik, bio bih genij*". Napeti odnosi umjetnika i umjetničkoga sustava kao nužnog preduvjeta njegova postojanja, na svakoj se novoj izložbi Gorana Trbuljaka aktualiziraju iznova, s jedinom razlikom što se u posljednjem slučaju to više ne odnosi na neke institucije, koje bi mogle biti i neke druge, nego je sada riječ samo o jednoj – Muzeju suvremene umjetnosti.
Izložba u sklopu ciklusa „Atelijer Kožarić – Laboratorij za oživljavanje“ i ciklusa „Okidači“
Izložba Marka Tadića kao dio programa Atelijera Kožarić „Laboratorij za oživljavanje“ ujedno ulazi u ciklus „Okidači“, u kojem umjetnici, aktivisti, zajednice ili udruge, svatko na svoj način, interpretiraju muzejske zbirke.
Poveznice između Marka Tadića i Ivana Kožarića su dubinske. Vlastiti rad Marko Tadić, slično kao i Ivan Kožarić, percipira kao veliku apstraktnu arhivu koja o sebi ponajviše govori kroz cjelinu. Uz to, kod Ivana Kožarića ističe i druge komponente koje su mu kao umjetniku mnogo značile, a to je preklapanje životnog i izlagačkog prostora, kao i tretiranje cijeloga spektra materijalnih objekata kao umjetničkog alata. Ipak, ono što ih kao umjetnike najviše povezuje jest neprekidni poriv za istraživanjem svijeta oko sebe kroz igru.
Pozivamo zainteresirane sudionike/ce da nam se pridruže u subotu, 14. rujna 2024., od 11 do 16 sati u Muzeju suvremene umjetnosti, na radionici edukacije pripreme i pisanja članaka za platformu Wikipedija s fokusom na suvremene umjetnice okupljene na putujućoj izložbi Vidljive te na ciklusima izložbi Zbirka kao glagol.
Kustosica Ivana Meštrov ponovno vodi rutom koja je posvećena javnim skulpturama i intervencijama suvremenih umjetnika u centru Zagreba, ovog puta obogaćenu punktovima intervencija Gorana Trbuljaka, povodom njegove izložbe u Muzeju suvremene umjetnosti. Tura Umjetnost u javnom prostoru kroz javnu skulpturu i suvremene umjetničke intervencije u samom središtu Zagreba priča o formativnom razdoblju suvremene umjetnosti i novih, konceptualnih umjetničkih praksi te ocrtava kontinuitet sa suvremenim umjetničkim praksama danas.
U sklopu Škole propagande izložbe Jonasa Staala Propagandna stanica kustoski kolektiv BLOK predstavit će dvije linije svog djelovanja pomoću kojih žele pridonijeti otvorenosti i demokratizaciji kulturnog polja: POLITIČKU ŠKOLU ZA UMJETNIKE i zagovarački projekt APLAUZ NE PLAĆA STANARINU.
Predavanje počinje u 18 sati.
HDLU i MSU Zagreb predstavljaju retrospektivnu izložbu Picelj i prijatelji povodom 100-godišnjice rođenja Ivana Picelja (1924.- 2011.)
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Muzej suvremene umjetnosti Zagreb pozivaju vas na otvorenje retrospektivne izložbe Picelj i prijatelji jednog od najistaknutijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeća, Ivana Picelja, koje će se održati u četvrtak, 19. rujna u 19:30 sati u MSU Zagreb. Prva sveobuhvatna retrospektiva Piceljevog stvaralaštva nakon smrti organizira se povodom stogodišnjice njegovog rođenja (1924.- 2011.), a autor izložbe je prof.dr.sc. Zvonko Maković. Retrospektiva ostaje otvorena do 17. studenog, a tijekom njenog trajanja bit će organiziran bogat i raznovrstan popratni filmski, edukativni i diskurzivni program te brojna stručna vodstva.
U petak, 20. rujna otvaramo privremene interaktivne zvučne instalacije na platou MSU-a koje su djelo autora Jana St. Wernera, umjetnika eksperimentalnog zvuka, predavača i izvođača. Instalacije, Vibracepcijska ploča i rotirajući zvučni paneli pod nazivom Dvorišta uzbudljivosti prva su etapa suradnje Muzeja i autora u sklopu koje se planira i samostalna izložba Wernera u MSU u ožujku 2025. godine. Oba programa dio su projekta Vibracepcija koji uključuje suradnju s brojnim stručnjakinjama i stručnjacima u polju eksperimentalnog zvuka, vibracija, arhitekture i prostora.
David Grubbs je američki glazbenik koji je od sredine osamdesetih naovamo odigrao ključnu ulogu u nizu grupa post-rocka. Prve je korake napravio kao frontman grupe Squirrel Bait, potom Bastro, dohvativši se i vokala i električne gitare i orgulja. U to vrijeme će po prvi put posjetiti Zagreb s grupom Bitch Magnet.
Pozivamo seniorke da nam se pridruže u Muzeju suvremene umjetnosti na susretu s umjetnicom Milijanom Babić, kojim otvaramo jesensku sezonu.
Milijana Babić, umjetnica s riječkom adresom, u svom radu često istražuje i propituje vlastitu poziciju žene i umjetnice u suvremenom društvu. Ovaj put, svoja istraživanja otvara i prema vama. U srijedu, 25. rujna, s početkom u 11 sati, pridružite nam se u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi na razgovoru o iskustvima, izazovima i problemima starenja i menopauze u Muzeju suvremene umjetnosti.
Trinaesto izdanje bijenalnog Međunarodnog festivala Organ Vida koji okuplja suvremene umjetni⁞ke koji rade u mediju fotografije i/ili u njezinom proširenom obliku otvara se 26. rujna u 20 sati u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb s četiri izložbe, među kojima je i centralna izložba finalist⁞a koji su svojim radovima odgovorili na temu festivala Creeps and Butterflies zadanu od kustos⁞a festivala Barbare Gregov, Lovre Japundžića i Lee Vene.