Treći prostor iskazivanja – razgovor s Biljanom Kašić i Lucijom Mulalić

 

Treći prostor iskazivanja – razgovor s Biljanom Kašić i Lucijom Mulalić

26.09.2025 - 26.09.2025 / MSU

U sklopu izložbe „Činiti svijet boljim mjestom“ Andreje Kulunčić u petak, 26. rujna u 18 sati priređujemo razgovor s feministkinjom i postkolonijalnom teoretičarkom Biljanom Kašić te politologinjom i članicom Centra za mirovne studije Lucijom Mulalić. Posebna pažnja posvetit će se pozitivnim primjerima migrantskih iskustava u Hrvatskoj i Europi te pitanju: možemo li svijet učiniti boljim mjestom?

Razgovor moderira kustosica izložbe Martina Munivrana.

 

Diskurzivni program Treći prostor iskazivanja osmišljen je kao prostor razgovora o migracijama, društvenim i političkim granicama, pojmu drugosti te mogućnostima solidarnosti i suživota u suvremenom društvu. U fokusu je koncept “Trećeg prostora” Homi K. Bhabhe, koji se razumijeva kao mjesto pregovora, prijelaza i novih identiteta, a poslužit će kao teorijski okvir za dijalog o aktualnim migracijskim procesima i njihovim društvenim odjecima.

Razgovor okuplja feminističku i postkolonijalnu teoretičarku Biljanu Kašić te politologinju i aktivistkinju iz Centra za mirovne studije Luciju Mulalić, a moderira ga kustosica Martina Munivrana. Sudionice će otvoriti pitanja o povijesti i imaginariju migracija, konceptima granice i graničnosti, te konstrukciji “mi” i “oni” u političkim zajednicama. Bit će riječi o suvremenim migracijama u kontekstu globalizacije, kriptorasizma i novih oblika rasijalizacije, ali i o politici gostoprimstva (Derrida, Bauman), iskustvima integracije i mogućnostima izgradnje interkulturnih i multikulturnih društava. Posebna pažnja posvetit će se pozitivnim primjerima migrantskih iskustava u Hrvatskoj i Europi te pitanju: možemo li svijet učiniti boljim mjestom?


Biljana Kašić je feministička i postkolonijalna teoretičarka, a donedavno (preciznije, do 2019. god.) i  redovna profesorica na Sveučilištu u Zadru. Na matičnom sveučilištu od 2012. do 2016. godine suvodi smjer Interdisciplinarne humanističke znanosti u okviru Poslijediplomskoga doktorskog studija „Humanističke znanosti“. Isto tako, jedna je od osnivačica Odsjeka za kulturalne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Centra za ženske studije u Zagrebu. S obzirom na svoju akademsku vokaciju predavala je na raznim sveučilištima diljem svijeta. Područja njezinog znanstvenog interesa su feministički studiji, postkolonijalne teorije, ženska kultura otpora i etika. Osobno je i u suautorstvu napisala i uredila petnaestak knjiga te više znanstvenih i stručnih radova, poglavito u međunarodnim publikacijama i časopisima i recenzirala više znanstvenih studija i knjiga. Zadnja knjiga koju je suuredila nosi naslov Feminist Trans/Formations: Media, Art, Literature, ur. et al. (2024). Uz to, sudjelovala je u nekoliko međunarodnih umjetničkih projekata koji istražuju poveznice znanosti i umjetničkog rada kao i granice disciplina (Women Crossing Borders, The Bring In Take Out Living Archive, Care Crisis). Sudirektorica je međunarodnog poslijediplomskog seminara “Feminisms in a Transnational Perspective“ na Interuniverzitetskom centru  Dubrovnik, članica međunarodnog odbora edicije Materia Postcoloniale, Università degli studi di Napoli L'Orientale' i suradnica portala/časopisa  H-Alter, Treća,  Feministika,  European Journal of Women's Studies i  e-flux.


Lucija Mulalić zaposlena je u Centru za mirovne studije, gdje radi kao koordinatorica projekata i članica programa Izgradnja uključivog društva. U programu se bavi zagovaranjem za pravedne anti-rasističke politike i prakse, te direktnom podrškom izbjeglicama i drugim migrantima, kao i migrantskim udrugama i kolektivima. Temama integracije i rasizma, koje su fokus njenog rada, pristupa kroz kritičku, transacionalnu i dekolonijalnu leću. Članica je radne skupine Migration, Security and Policing koju vodi Europska mreža protiv rasizma. Lucija je i su-voditeljica i predavačica na kolegiju Migracije pri Mirovnim studijima, obrazovnom programu koji organizira i provodi Centar za mirovne studije. Završila je Fakultet političkih znanosti u Zagrebu i studirala medijaciju i istraživanje sukoba i mira na Sveučilištu u Tampereu u Finskoj. 


Više o izložbi.

Na linku pogledajte cjelokupni program izložbe.

Osnovne informacije o vodstvima:

Program je besplatan uz kupljenu ulaznicu za izložbu.

Prijavite se za primanje vijesti o programima uz izložbu Andreje Kulunčić ispunjavanjem obrasca.