U srijedu, 2. 10. u 17 sati šesti čitalački i razgovorni kružok Čitanje Palestine, dekolonijalnog i transnacionalnih solidarnosti u organizaciji Inicijative za slobodnu Palestinu gostuje u Školi propagande.
Čitamo i diskutiramo odabrane dijelove knjige The Hundred Years' War on Palestine palestinsko-američkog povjesničara Rashida Khalidija te The Palestine Laboratory: How Israel Exports the Technology of Occupation Around the World novinara Antonyja Loewensteina. Tekstovi su u originalu na engleskom jeziku, ali oba smo teksta preveli na hrvatski jezik.
Jazz orkestar HRT-a
Edo Maajka
Miron Hauser, dirigent
Srijeda, 2. listopada 2024. u 20 sati
Dvorana Gorgona
Edo Maajka – reper, tekstopisac, producent, kreativac, oštri kritičar i komentator društveno-političkih zbivanja, glazbenik je koji iza sebe ima više od dva desetljeća karijere, sedam studijskih albuma, više od 150 pjesama, i vjerojatno sve glazbene nagrade ovih prostora.
U listopadu u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu u programu MSU kina, u suradnji s Kino mrežom obilježava se Svjetski dan audiovizualne baštine besplatnom projekcijom filma Za sreću je potrebno troje iz 1985. godine redatelja Rajka Grlića. Film se prikazuje u četvrtak, 24. listopada u 19.30 sati uz gostovanje i razgovor s redateljem te s ciljem isticanja važnosti očuvanja dragocjenih filmskih i televizijskih sadržaja koji čine neizbrisiv dio našeg kulturnog nasljeđa i poticanja svijesti o nužnosti zaštite neprocjenjivih audiovizualnih dokumenata.
Drugi, jesenji dio Eurijale završit će scenskim događajem Informans Eurokazu izuzetno bliskog Dragana Živadinova koji je svojim kozmokinetičkim predstavama oduševljavao zagrebačku publiku u herojsko doba Eurokaza. Pamtimo njegove predstave u željezničkim vagonima, fascinantne scenografije s gledateljima čije glave vire iz rupa na podestima dok oko njih plešu balerine u astronautskim odijelima, pamtit ćemo i putovanje Eurokazove publike do Vitanja gdje je Živadinov osnovao Kulturno središte europske svemirske tehnologije (KSEVT) kao i mnoge druge njegove spektakularne scenske fantazme. Od prvog Eurokaza 1987. i nastupa njegove grupe Kozmokinetično gledališče Rdeči pilot pa sve do posljednjeg festivalskog izdanja 2013. i izleta u Vitanje, Živadinov je obilježio festivalski program kao jedan od najvažnijih i najoriginalnijih umjetnika ovih prostora.
U sklopu suradnje s Muzejom suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu, Muzej punk kulture iz Ljubljane donosi poseban kulturni događaj posvećen slovenskoj punk sceni 1980-ih, jednoj od najvažnijih u bivšoj Jugoslaviji. Ovaj događaj pruža jedinstvenu priliku da se proživi atmosfera jedne od najburnijih i najkreativnijih glazbenih era, koja je oblikovala ne samo slovensku, već i jugoslavensku i europsku rock'n'roll povijest.
Pridružite nam se u subotu, 12. listopada, na šetnji Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra koju vodi Vanja Radovanović u sklopu Škole promjene.
Šetnja Muzej i njegova rijeka: Jučer, danas, a valjda i sutra sudionike će upoznati sa sadašnjošću i prošlošću prostora koji se nalazi između današnje lokacije Muzeja suvremene umjetnosti i rijeke Save.
Jedina zemlja dokumentarni je film iz 2024. koji su režirali Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor u svom redateljskom debiju. Film je čin otpora na putu do pravde tijekom tekućeg izraelsko-palestinskog sukoba. Film je odabran za sekciju Panorama na 74. Međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu, gdje je imao svjetsku premijeru 16. veljače 2024. godine, osvojivši nagradu publike Panorama za najbolji dokumentarni film i nagradu Berlinale za dokumentarni film.
MSU već godinu dana dva puta mjesečno srijedom organizira prijepodnevne susrete za osobe 60+, tijekom kojih se u ugodnim druženjima i razgovorima posjećuju izložbe u Muzeju suvremene umjetnosti, sudjeluje u vodstva, radionice te posjete drugim zagrebačkim lokacijama i kulturnim ustanovama. Sudjelovanje u programu je besplatno.
Pješačka tura Art ex Machina posvećena je Novim tendencijama, najvažnijem umjetničkom pokretu iz druge polovine 20. stoljeća na ovim prostorima kojem je izvorište i sjedište bilo u Zagrebu. U devedeset minuta ture, koju je osmislila povjesničarka umjetnosti Dorotea Pečarić, u subotu, 19. listopada s početkom u 10.00 sati prolazit će se punktovi od Tehničkog muzeja do nekadašnjeg radničkog sveučilišta Moše Pijade koji otkrivaju kako je Zagreb šezdesetih godina postao jedno od ključnih mjesta rane kompjuterske umjetnosti.
U subotu, 19. listopada u 16 sati, pozivamo vas da ispunite poslijepodne razgovorom s australskom umjetnicom Gail Hocking, koja izlaže na ovogodišnjem Drava Art Biennalu. Kao dio programa Škole promjene, ugostili smo je kao istaknutu umjetnicu koja svojim radom istražuje ključne ekološke i klimatske teme u svojoj umjetničkoj praksi.
U sklopu projekta Mala škola revolucije, u kojem mladi produciraju program za mlade, pripremamo radionicu fanzina u utorak, 22. listopada s početkom u 18 sati.
Od Velike depresije, preko buntovnih sedamdesetih i ratnih devedesetih godina prošlog stoljeća, fanzin ili zine zadržao se sve do danas kao sredstvo prenošenja i jačanja glasova često isključenih iz mainstreama.
Izložba 8. kat povezuje arhitektonsko nasljeđe zagrebačkih nebodera u naselju Vrbik, poznatijih kao Rakete, te introspektivni uvid i vizualnu poetiku fotografkinje Jelene Janković. Stambeni tornjevi Vrbik, izgrađeni 1968. godine prema projektu biroa Centar 51, simbol su urbanističkog razvoja Zagreba i spoj brutalističke estetike i funkcionalne modernističke arhitekture. Iako je riječ o nasljeđu koje danas šira javnost prepoznaje kao utjecajno ostvarenje arhitekta Vjenceslava Richtera, odakle i „nadimak“ Richterovi neboderi, na projektu su, uz njega, surađivali i Berislav Šerbetić, Ljubo Iveta te Olga Koržinek.