U sklopu popratnog programa izložbe „Vidljive“, u nedjelju 03.09. u 16.30 sati, na jezeru Bundek, na lokaciji 45°47'08"N 15°59'01"E, će se održati performativna akcija umjetnice MATEE ŠABIĆ SABLJIĆ > BRODI/ONA “PRIČIN ILI PORINUĆE”. U performansu – ceremoniji imenovanja i porinuća novosagrađene brodice, će kuma brodice, regatna jedriličarka PETRA KLIBA, prva među hrvatskim jedriličarkama i jedriličarima koja je oplovila svijet u sklopu regate, i to već s 19 godina, imenovati osmu brodicu flote BRODI/ONA > “RENATA HORVAT”. Imenovat će je u čast Zagrebačkoj kormilarki, prvoj ženi s ovih prostora koja je oplovila svijet kao član posade jedrilice Besa od 1965. do 1967. Posada umjetnica će porinuti brodicu u jezero. Svi ste pozvani da svojim prisustvom i druženjem uveličate ceremoniju i poželite Renati da plovi pod sretnom zvijezdom. Akcija će se nastaviti kao posjet ateljeu RADI/ONA, Palmotićeva 49, od 20 h, u kojem umjetnica gradi flotu brodica BRODI/ONA, flotu u čast ženama koje su unatoč zabranama i predrasudama plovile morima, gradile brodove i istraživale morski svijet, kroz povijest do danas.
Povodom performansa Matee Šabić Sabljić BRODI/ONA, čiji je rad predstavljen na izložbi Vidljive, MSU edukacija poziva publiku na druženje na Bundeku u nedjelju, 3.9. s početkom u 16 sati. Ponesite dekicu, grickalice i alate za igru, pridružite se našoj eko radionici i prisustvujte porinuću brodice u 16.30. Riječ je tek u nizu programa kojim će MSU nastojati nedjelju učiniti danom za kulturu za lokalnu publiku.
Zadnjeg dana izložbe pridružite nam se u obilasku izložbe Projekt Arkade, u sklopu ciklusa Mogućnosti za '23, i razgovoru s umjetnikom Željkom Beljanom. Saznat ćemo pojedinosti o njegovoj umjetničkoj metodi kojom povezuje ručni rad, improvizaciju, igru i uključenost publike, transformirajući izložbeni prostor u mjesto igre, zabave i interakcije. Razgovor vodi muzejska savjetnica Nataša Ivančević. Ulaz slobodan.
U rujnu 2023. u MSU kinu bit će prikazano 7 novih naslova, među kojima je nagrađivana domaća drama Hotel Pula redatelja Andreja Korovljeva o ljubavi između bosanskog izbjeglice Mahira i mlade Puljanke Une. Prikazuje se i refleksivna domaća drama Pelikan redatelja Filipa Herakovića s Edijem Ćelićem u naslovnoj ulozi, o mladom nogometašu koji provodeći vrijeme u toplicama na rehabilitaciji propituje vlastite životne odluke. Novi naslov je i talijanska biografska povijesna drama Caravaggiova sjena o slavnom slikaru Michelangelu Merisiju poznatom kao Caravaggio, koji se skriva od vlasti zbog ubojstva svog prijatelja i suparnika Ranuccija. Na programu je i nova nagrađivana francusko-marokanska romantična psihoseksualna drama Plavi kaftan o bračnom paru koji u Maroku vodi trgovinu tradicionalnih kaftana i čiju bračnu dinamiku potpuno promijeni mladi šegrt kojeg upošljavaju kao ispomoć. Novi naslov je i animirana obiteljska pustolovina Titina: avantura na sjevernom polu o tkriću Sjevernog pola putem cepelina koje se dogodilo 1926. godine - putovanje puno apsurdnih avantura i ljudskih emocija prikazano kroz oči malog terijera imena Titina.
Krivo srastanje je izložba koja predstavlja izbor fotografija Ivana Posavca i Milisava Mije Vesovića iz Zbirke Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb. Riječ je o fotografskim radovima koje danas interpretiramo analitičkim alatima nastalim zahvaljujući prožimanju umjetnosti i popularne kulture. Preciznije, promatramo fotografije realizirane jezikom popularne kulture kao oblikom otpora dominantnim kulturalnim modelima a čiji se zametci prate s razvojem takozvane omladinske kulture kasnih 70ih i ranih 80ih godina.
U predvorju Muzeja suvremene umjetnosti pozdravlja vas skulptura Ivana Kožarića – ona nije sunce i nije prizemljena, ona je – Nedjelja. Kontemplativni, meditativni ugođaj bijele boje i oblika savršene kugle naveo nas je na misao koju se trudimo ostvariti: svaki dan Nedjelja u MSU! S tim smo riječima prije godinu dana najavili postavljanje ove skulpture u predvorje na obljetnicu rođenja Ivana Kožarića.
U želji da nedjelju učinimo danom za kulturu i predahom od radne svakodnevnice od 10. rujna započinjemo s nedjeljnim stručnim vodstvima po aktualnim izložbama.
RASPORED VODSTAVA I OSNOVNE INFORMACIJE ↓
* Otvorenje izložbe je u 12. rujna u 20 sati u MMSU u Rijeci.
Mreža motovunskih susreta je međunarodna skupna izložba posvećena istraživanju susreta umjetnika u Motovunu. Retrospektivnim pogledom na povijest tih događanja, putem dokumentacije, arhivskih materijala i odabranih radova umjetnika iz različitih muzejskih zbirki, predstavit će se pregled ove međunarodne manifestacije, kao doprinos njezinom istraživanju i kontekstualizaciji.
** Predavanje je odgođeno zbog nepredvidivih okolnosti. Novi datum predavanja objavit ćemo naknadno. **
Predavanja Miška Šuvakovića i Dubravke Đurić u kojima će predstaviti opus Tomislava Gotovca sagledan iz nove perspektive uvod su u diskurzivne programe koji najavljuju veliku izložbu Tomislava Gotovca u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Program organiziraju Muzej suvremene umjetnosti i Institut Tomislav Gotovac u suradnji s drugim ustanovama i pojednicima.
U sklopu performativnog programa uz izložbu „Vidljive“ Muzej suvremene umjetnosti ugostit će izvedbu autorice Josipe Bubaš pod nazivom „Ponovno uranjanje“, performans kojeg autorica razvija od 2020. godine kada je prvi puta uprizoren kao „Uranjanje“ u sklopu programa Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, „Ženski životi glasnije i širenje klitopismenosti“.
Dobro društvo umjetnice Vlatke Horvat interpretira radove iz muzejske Zbirke skulpture iz vizure umjetničkog djelovanja same autorice.
Male skupine djela iz različitih razdoblja i umjetničkih pokreta u složenom su dijalogu u izložbenom prostoru. Figurativne i apstraktne skulpture stoje jedne uz druge, a njihov prostorni raspored naglašava razlike i veze između različitih formalnih gesti i skulpturalnih materijala. Autoričin izbor i postav radova iz zbirke pruža razigran, dinamičan pogled na grupirane skulpture, njihove suodnose, međusobne povezanosti i moguće interpretacije.
Početkom 1980. godine u tadašnjoj Galeriji suvremene umjetnosti održala se izložba Hansa Haackea jednostavnog naslova "hans haacke, new york” (21. 1. - 7. 2. 1980.). Ovaj pionir institucionalne kritike i neumorni kritičar kapitalističkog korporativnog neksusa i visoke umjetnosti, ponajviše uloge institucije muzeja, tad se prvi put predstavio lokalnoj javnosti, a GSU je za tu priliku od umjetnika pokušala naručiti i novu produkciju, kao što je „i drugdje proizveo djela za specifične situacije”.
Otvoreni upisi za MSU-ov cjelogodišnji dramsko-muzejski program draMSU za djecu i mlade.
MSU programom draMSU nastoji razvijati razumijevanje suvremene umjetnosti, ali i poticati zapažanje i promišljanje okruženja u kojem živimo, čemu su umjetnički radovi iz zbirke Muzeja poticaj. Kritičkim promišljanjem i interpretacijom muzejske zbirke, institucije i njenog okruženja, želimo ukinuti pasivnu konzumaciju umjetnosti, ali i drugih sadržaja. Programi poput draMSU našu će najmlađu publiku težiti učiniti angažiranim sudionicima muzejsko-društvenih procesa kroz dramsko-kreativan rad.
U nedjelju, 17. 9. s početkom u 11.30 kustosica izložbe i projekta Vidljive Martina Munivrana vodit će zainteresiranu publiku izložbom.
U utorak, 19. 9.2023., u 10 sati u Zbirci Richter održat će se obrana diplomskog rada Što ako crna rupa nije zapravo crna iznutra Petra Vranjkovića pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Ivane Keser i komentorstvom red. prof. dr. sc. Leonide Kovač. Članovi komisije su: red. prof. art. Nicole Hewitt, predsjednica, izv. prof. art. Ivan Slipčević, red. prof. art. Andreja Kulunčić te zamjenski član red. prof. art. Aleksandar Battista Ilić.
Panel se održava u utorak, 19. rujna u 11 sati, u prostorijama MSU shopa.
Na panelu će sudjelovati:
Izložba Nalazište umjetnice Lale Raščić zaključna je postaja njezina višegodišnjeg projekta GORGO. GORGO, odnosno Gorgonu poznajemo kao mitsko čudovište ali i kao žrtvu davnog, pretpovijesnog strašnog nasilja. Glava Meduze, jedina smrtna od triju sestara, drevnih božica prognanih na kraj svijeta, već stoljećima tjera zle duhove i čuva njezina vlasnika od zlog udesa.
kontekst—kontekst—kontekst: Razvoj i identitet urbane pejzažne arhitekture Novog Zagreba ● MO Trnsko, Ul. Trnsko 34 ● 22. 9. 2023. u 19 sati
U sklopu programa Kultura i umjetnost u zajednici Grada Zagreba Muzej suvremene umjetnosti podržao je projekt TijeloRIJEČI knjževnice Neve Lukić i performerice Josipe Bubaš (UO Istovremeno) koji provode već niz godina, a ovog puta u obližnjem kvartu MSU-a – Trnskom. Sudionike i posjetitelje očekuje dubinsko istraživanje ovog zagrebačkog kvarta kroz četiri temata, koje će se provesti interaktivnim i kreativno-izvedbenim radom, vodstvima po izložbama i predavanjima. Prvi temat Urbani i zeleni ritam provodi se u sklopu Europskog tjedna mobilnosti. Uvodno predavanje temata Urbani i zeleni ritam u Mjesnom odboru Trnsko pružit će pregled urbanističkog razvoja Novoga Zagreba i njegovog kvarta Trnsko.
23. 9. od 10 do 14 h ● 24. 9. od 12.30 do 16.30 h ● 30. 9. od 10 do 14 h ● 1.10. od 10 do 14 h / MO Trnsko, Ul. Trnsko 34; javni prostori unutar kvarta
U sklopu programa Kultura i umjetnost u zajednici Grada Zagreba Muzej suvremene umjetnosti podržao je projekt TijeloRIJEČI knjževnice Neve Lukić i performerice Josipe Bubaš (UO Istovremeno) koji provode već niz godina, a ovog puta u obližnjem kvartu MSU-a – Trnskom. Sudionike i posjetitelje očekuje dubinsko istraživanje ovog zagrebačkog kvarta kroz četiri temata, koje će se provesti interaktivnim i kreativno-izvedbenim radom, vodstvima po izložbama i predavanjima. Prvi temat Urbani i zeleni ritam provodi se u sklopu Europskog tjedna mobilnosti. Radionica je besplatna, otvorena za sve uzraste i nije potrebno prethodno plesno ili književno iskustvo. Poželjno je da prijavljeni sudjeluju na svim terminima.
Urbanizam Novog Zagreba iz perspektive MSU-a ● Muzej suvremene umjetnosti ● 24. 9. 2023. u 11 sati
U sklopu prvog temata Urbani i zeleni ritam Muzej suvremene umjetnosti i UO Istovremeno pozivaju vas u nedjelju, 24.9. u 11 sati na stručno vodstvo u MSU na temu Urbanizam Novog Zagreba. Prvi dio vodstva osvrnut će se na urbanistički smještaj Muzeja koji u Novom Zagrebu djeluje već 14 godina, kao jedini zagrebački Muzej južno od Save. Govorit će se o muzejskoj zgradi, njenom eksterijeru i njenoj ulozi u urbanizmu grada. U drugom dijelu stručnog vodstva predstavit će se radovi iz Zbirke Muzeja koji će potaknuti promišljanje prostora Novog Zagreba poput radova Vjenceslava Richtera, umjetničkih radova Grupe šestorice autora, Tomislava Gotovca i niza radova koje vežemo uz pokret Novih tendencija, a koji se mogu gledati kao odraz razvoja urbanističke misli u Zagrebu. Oni su također poticaj za promišljanje kvarta u neposrednoj blizini MSU-a.
Pozivamo vas na promociju kataloga prilagođenog postava izložbi iz ciklusa „Zbirka kao glagol“ pod nazivom „MSU na dodir“, koji je nastao u sklopu projekta „BEAM UP - Blind Engagement in Accessible MUseum Projects“ /„PRISTUP - Uključivanje slijepih u PRISTUPačne muzejske projekte“ koja će se održati u utorak, 26.9. s početkom u 12 sati u dvorani Gorgona MSU-a.
Pozivamo vas na tribinu Pod kojim uvjetima (ne) mogu izvesti rad za ovu izložbu? u okviru izložbe Okidača - “ne mogu izvesti poseban rad za ovu izložbu” koja će se održati u utorak, 26. rujna u 18 sati u Galeriji Black Box.
Na tribini sudjeluju: Dina Gligo, umjetnica i sindikalistkinja (SKUPA), Damir Očko, umjetnik, Zdenka Badovinac (ravnateljica, MSU), Leila Topić (kustosica, MSU), Vesna Vuković, kulturna radnica (BLOK, inicijativa Za K.R.U.H.)
Moderatorica: Ana Kutleša (BLOK)
Kino umjetnica komplementaran je filmski i video program primarno zamišljen kao popratni program uz izložbu Vidljive, koji se izvodi u obliku dislociranog dispozitiva iz muzejske bijele kocke u kinodvoranu, zamišljen kako bi dodatno proširio fokus i kontekst prema bogatoj i raznolikoj audiovizualnoj produkciji umjetnica koja se formira upravo u međuprostoru suvremene umjetnosti i filma.
Oliver Ressler u razgovoru s Leilom Topić, artivisticom Azrom Svedružić i urednikom Ekovjesnika Stjepanom Felberom u MSU dućanu u srijedu, 27. 9. 2023., u 18 sati.
Filmski projekti, instalacije, fotografije i crteži Olivera Resslera osvjetljavaju mehanizme i potencijal svjetskih prosvjeda za klimatsku i okolišnu pravdu.
Od 28. rujna do 7. listopada 2023. u MSU kinu prikazuje se nova, nagrađivana francusko-marokanska romantična psihoseksualna drama Plavi kaftan o bračnom paru koji u Maroku vodi trgovinu tradicionalnih kaftana i čiju bračnu dinamiku potpuno promijeni mladi šegrt kojeg upošljavaju kao ispomoć. Novi naslov je i Peter Von Kant, farsična drama o uspješnom filmskom redatelju i njegovoj aferi s mladim talentiranim glumcem. Prikazuje se i talijanska biografska povijesna drama Caravaggiova sjena o slavnom slikaru Michelangelu Merisiju poznatom kao Caravaggio, koji se skriva od vlasti zbog ubojstva svog prijatelja i suparnika Ranuccija. Prikazuju se i dva naslova, premijerno prikazana u sklopu Festivala europskog filma – talijanska drama Kolibri koja prati uzbudljivi život Marca od njegove mladosti 1970-ih godina do bliske budućnosti i bezbroj veza i odnosa koje su mu se ispreplele na putu te talijanska drama Beskrajna ljubav u kojoj Penélope Cruz ostvaruje ulogu života glumeći rastrojenu suprugu i majku koja pokušava balansirati život između euforije i depresije.
Prikazuje se i nova domaća manjinska koprodukcija nagrađena Zlatnom arenom – dokumentarac redateljice Mile Turajlić Dosje Labudović: Nesvrstani, koji vodi na putovanje kroz arhivu Stevana Labudovića, osobnog snimatelja jugoslavenskog predsjednika Tita, prati rođenje Pokreta nesvrstanih i prikazuje zakulisni svijet u eri ličnosti, politike i obećanja koji su označili treći svijet.
Novi autorski projekt Irme Omerzo bavi se različitim slojevima i implikacijama smanjivanja, dokidanja, smirivanja, minimiziranja, sužavanja i stišavanja. Polazeći od pitanja kada znamo da nam je nečega previše i kako znamo koliko nečega nam je dovoljno, „Redukcija“ razlaže različite, često kontradiktorne, aspekte života u 21. stoljeću – od imperativa potrošnje do nužnosti brige za okoliš, od zahtjeva za discipliniranjem tijela do perspektiva tjelesne meditacije. Odabirući intimni, osobni prostor publike za svoj prostor izvođenja, predstava samu sebe namjerno prostorno smanjuje, omogućujući tako publici puno neposredniji doživljaj plesa.
U posljednjem danu rujna KreARTivka vodi djecu od 5 do 10 godina na izložbu Vidljive, koja okuplja bogato i raznoliko umjetničko stvaralaštvo preko 90 hrvatskih umjetnica.