Tijekom šest dana trajanja, program Realities in Transition XR Camp – Prošireni svjetovi istražuje potencijal XR tehnologije u umjetničkoj i kreativnoj sferi koja je oduvijek njegovala kritički i refleksivan pristup novim fenomenima. Alati proširene stvarnosti umjetnicima i drugim kreativcima mogu poslužiti za formiranje novih kreativnih narativa, modaliteta umjetničkog pripovijedanja i izgradnju svjetova. KONTEJNER-ov program Realities in Transition XR Camp – Prošireni svjetovi donosi imerzivna umjetnička iskustva koja nam otvaraju nove sfere, ali nas i usidruju u našoj stvarnosti osvještavajući nas o prednostima i rizicima ove tehnologije i naglašavajući potrebu da se njome odgovorno i moralno koristimo.
Hibridni program uključuje izložbu, audiovizualne i performanse proširene stvarnosti, brojne radionice i uzbudljiv diskurzivni program, a propituje teme kao što su umjetna inteligencija, ideja proširene stvarnosti kao nove zadane stvarnosti, korištenje ove tehnologije u polju edukacije i umjetničkog stvaralaštva, zamišljanje drugačijeg javnog prostora, proširenje polja izvedbenih umjetnosti, upoznavanje etabliranih XR umjetnika i onih u usponu te mnoge druge.
PROČITAJ VIŠE
KONTEJNER 3.0 – međunarodno događanje u organizaciji udruge KONTEJNER koje predstavlja aktualne i eksperimentalne umjetničke prakse kroz tri programske cjeline: Izložba “Živi sustavi”, Gibanja – eksperimentalno zvučno događanje i Realities in Transition XR kamp
17. 10. – 29. 10. 2023.
KONTEJNER (Odranska 1/1), Muzej suvremene umjetnosti, Pogon Jedinstvo, Peti kupe
više na: www.kontejner.org
PROČITAJ VIŠE
Izložba Nalazište umjetnice Lale Raščić zaključna je postaja njezina višegodišnjeg projekta GORGO. GORGO, odnosno Gorgonu poznajemo kao mitsko čudovište ali i kao žrtvu davnog, pretpovijesnog strašnog nasilja. Glava Meduze, jedina smrtna od triju sestara, drevnih božica prognanih na kraj svijeta, već stoljećima tjera zle duhove i čuva njezina vlasnika od zlog udesa.
PROČITAJ VIŠE
Dobro društvo umjetnice Vlatke Horvat interpretira radove iz muzejske Zbirke skulpture iz vizure umjetničkog djelovanja same autorice.
Male skupine djela iz različitih razdoblja i umjetničkih pokreta u složenom su dijalogu u izložbenom prostoru. Figurativne i apstraktne skulpture stoje jedne uz druge, a njihov prostorni raspored naglašava razlike i veze između različitih formalnih gesti i skulpturalnih materijala. Autoričin izbor i postav radova iz zbirke pruža razigran, dinamičan pogled na grupirane skulpture, njihove suodnose, međusobne povezanosti i moguće interpretacije.
PROČITAJ VIŠE
Početkom 1980. godine u tadašnjoj Galeriji suvremene umjetnosti održala se izložba Hansa Haackea jednostavnog naslova "hans haacke, new york” (21. 1. - 7. 2. 1980.). Ovaj pionir institucionalne kritike i neumorni kritičar kapitalističkog korporativnog neksusa i visoke umjetnosti, ponajviše uloge institucije muzeja, tad se prvi put predstavio lokalnoj javnosti, a GSU je za tu priliku od umjetnika pokušala naručiti i novu produkciju, kao što je „i drugdje proizveo djela za specifične situacije”.
PROČITAJ VIŠE
* Otvorenje izložbe je u 12. rujna u 20 sati u MMSU u Rijeci.
Mreža motovunskih susreta je međunarodna skupna izložba posvećena istraživanju susreta umjetnika u Motovunu. Retrospektivnim pogledom na povijest tih događanja, putem dokumentacije, arhivskih materijala i odabranih radova umjetnika iz različitih muzejskih zbirki, predstavit će se pregled ove međunarodne manifestacije, kao doprinos njezinom istraživanju i kontekstualizaciji.
PROČITAJ VIŠE
Krivo srastanje je izložba koja predstavlja izbor fotografija Ivana Posavca i Milisava Mije Vesovića iz Zbirke Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb. Riječ je o fotografskim radovima koje danas interpretiramo analitičkim alatima nastalim zahvaljujući prožimanju umjetnosti i popularne kulture. Preciznije, promatramo fotografije realizirane jezikom popularne kulture kao oblikom otpora dominantnim kulturalnim modelima a čiji se zametci prate s razvojem takozvane omladinske kulture kasnih 70ih i ranih 80ih godina.
PROČITAJ VIŠE
Taras Gembik, Yulia Krivich, Kaja Kusztra / Društveni centar solidarnosti „Suncokret”
„Odlučili smo izvesti performativnu interpretaciju rada Vlade Marteka iz 1981. godine, Sposoban za idealizam. Martekova praksa vizualizacije poezije pretvorila se u polazište za postavljanje pitanja o podjeli dobiti, moći i zadovoljstava u institucionalnom prostoru. Društvene strukture u umjetničkoj ustanovi mogu se ispitati kritičnim metodama, ali mogu li se konzumirati zajedno?
Moderna suvremenost oslanja se na prvu izložbu iz 1955. g. kojom je Gradska galerija suvremene umjetnosti (današnji MSU) započela svoju izložbenu djelatnost. Riječ je o izložbi iz fundusa koja je predstavila izbor prvih otkupljenih radova. Izloženi radovi otkupljeni su s izložbi i iz atelijera tijekom 1954. i 1955. godine. Nastojanje galerije bilo je da u granicama mogućnosti otkupom prati, odnosno dokumentira dinamiku suvremenog likovnog života.
PROČITAJ VIŠE
Projekt Mogućnosti za '23 – Željko Beljan: Projekt Arkade
U trećoj godini održavanja projekta Mogućnosti predstavljamo Projekt Arkade Željka Beljana. Projekt je pokrenula kustosica MSU-a Leila Topić u suradnji sa zagrebačkom Akademijom likovnih umjetnosti, kako bi se ojačala razmjena znanja i nastanak novih odnosa između kustosa, umjetnika i publike te mladim umjetnicima olakšao ostanak u profesionalnom polju. Članovi su ovogodišnje radne grupe Ivan Slipčević, Mirjana Vodopija i Vlasta Žanić s Akademije likovnih umjetnosti te kustosica MSU-a i autorica koncepta Leila Topić.
PROČITAJ VIŠE